Erdoğan’dan flaş İsrail çıkışı. ‘Dünyamız yeni çatışmalara gebedir’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası İyilik Ödülleri Töreni’nde konuştu.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada İsrail’i destekleyenlere seslenerek “Kimse bizim gözümüzün içine bakarak yalan söylemesin. Gazze’de oluk oluk akan kanda en az işgalciler kadar onlara lojistik destek sağlayanların da vebali vardır” ifadelerini kullandı.

“BİZ KOMŞUSU AÇ YATARKEN TOK YATANLARDAN OLAMAYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının büyük bir kısmını İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik düzenlediği katliamlara ayırarak, Türkiye’nin sevgi medeniyetinin mensubu olduğunu, mazlumların, yetimlerin yardımına koşmak, kimsesizlerim kimsesi olmak esasen İslam dininin bizlere emri olduğunu vurguladı.

“Biz komşusu aç yatarken tok yatanlardan olamayız” diyen Erdoğan, Türkiye’nin insani dramlara kayıtsız kalamayacağını belirterek, Filistinlilere karşı mesuliyetleri olduğunu vurguladı.

Erdoğan, yaşanan bunca acıya rağmen dünya hala ayakta ise bunun sebebinin iyi, iyiliksever insanların varlığından kaynaklandığını belirterek, Allah’tan depremde başkaları için canını tehlikeye atan, hakkı ve adaleti savunmak için her türlü riski göze alan insanların eksikliğini hissettirmemesi temennisinde bulundu.

“İSRAİL 76 YILDIR KAN DÖKÜYOR”

İsrail’in Nekbe’den beri 76 yıldır kan döktüğünü hatırlatan Erdoğan, Filistin topraklarının alenen gasp edildiğini ifade etti.

Gazze’nin 7 Ekim’den bu yana tüm dünyanın gözleri önünde bir çocuk mezarlığına çevrildiğini belirten Erdoğan, “Yardım malzemesi götüren kamyonlara saldıracak, mazlum sivillerin üzerine bomba yağdıracak kadar insanlıklarını kaybettiler. Kimse bizim aklımızla alay etmesin. Kimse bizim gözümüzün içine bakarak yalan söylemesin. Gazze’de oluk oluk akan kanda en az işgalciler kadar onlara lojistik destek sağlayanların da vebali vardır” diye konuştu.

Zalimlerin yaptıklarının yanlarına kar kalmayacağını belirten Erdoğan, daha önce Filistin’in özgürlüğü için mücadele eden insanlar olarak gördüğünü belirttiği Hamas’ın önceki hafta ateşkes teklifini kabul ettiğini, ancak İsrail’in uzlaşmaz tutumunu sürdürdüğünü söyledi. Erdoğan, İsrail’in Refah’a saldırarak gerçek niyetini ortaya koyduğuna dikkat çekti.

Batılı güçlerin, tüm şımarıklığına ve pervasızlığına rağmen Netanyahu’nun arkasında durdukça Filistin’de katliamların önüne geçilemeyeceğini belirten Erdoğan, İsrail yönetiminin daha fazla kan dökülmeden bir an önce durdurulması gerektiğini vurguladı.

Erdoğan, “Siyonist yayılmacılık böyle devam ederse açık söylüyorum, dünyamız yeni çatışmalara gebedir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir